MathToSuccess
Where Practice Brings Success
X
IntroductionGT package Math Olympiad
Math Olympiad 1
Math Olympiad 2
Math Olympiad 3
Math Olympiad 4
Math Olympiad 5
Week 1: Number SubstitutionWeek 2: MeasurementsWeek 3: Sum, Difference & MultipleWeek 4: Fraction & DecimalsWeek 5: Quiz 1Week 6: Solve EquationWeek 7: Geometry (1)Week 8: Counting ProblemsWeek 9: Number CalculationWeek 10: Quiz 2Week 11: Percentage ProblemsWeek 12: Distance, Speed & TimeWeek 13: Work ProblemsWeek 14: Divisibility and RemainderWeek 15: Quiz 3Week 16: Least and MostWeek 17: Word Problems (1)Week 18: Number Thinking (1)Week 19: Combination & Probability (1)Week 20: Quiz 4Week 21: AlgebraWeek 22: Time ProblemsWeek 23: Average ProblemsWeek 24: Multiple & FactorWeek 25: Quiz 5Week 26: Mid-Term ExamWeek 27: Ratio ProblemsWeek 28: Number Thinking (2)Week 29: Data AnalysisWeek 30: Age ProblemsWeek 31: Quiz 6Week 32: Number SequencesWeek 33: Pattern ProblemWeek 34: "Unsolvable" EquationsWeek 35: Money ProblemsWeek 36: Quiz 7Week 37: Geometry(2)Week 38: Logical ReasoningWeek 39: Word Problem (2)Week 40: Number Thinking (3)Week 41: Quiz 8Week 42: Combination & Probability (2)Week 43: Distance, Speed & Time (2)Week 44: Challenge Geometry Questions Week 45: Sum, Difference & Multiple (2)Week 46: Quiz 9Week 47: Probability ProblemsWeek 48: Distance, Speed & Time (3)Week 49: Price & CostWeek 50: Challenge ProblemsWeek 51: Quiz 10Week 52: Final Exam
COUNTS MORE
SHSAT MathSAT MathPrintable Booklet
Math Game My ArchiveFeedbackFAQContact Info
Math Olympiad 5( Week 51 Quiz 10)
1.  Jackson wants to rent a car for a round trip with a total of 190 miles. There are four plans available as below. Which is the best choice for Jackson?
A) Plan C charges $77.00 with an additional charge of 10 cents per mile.
B) Plan A charges $64.00 with an additional charge of 20 cents per mile.
C) Plan -14 charges $71.00 with an additional charge of 15 cents per mile.
D) Plan Jay charges $90.00 with no mileage fee.
2.  A shipping company charges $1.55 for a package that weighs under 4 pounds. It charges 47 cents for each additional pound over 4 pounds. The shipping for a package costs $13.77. How many pounds is the package?
3.  One loaf of bread and 6 rolls cost $4.50. At the same prices, two loaves of bread and 3 rolls cost $3.60. How much does a roll of bread cost in dollars?
4.   4 pencils and 6 pens cost 186 cents, and 6 pencils and 4 pens cost 164 cents. How much does a pen cost (in cents)?
5.  The probability of finding a bulb with some kind of defect in a batch of improperly produced bulbs is
2
7
 . Which of the following could NOT be the number of bulbs in the batch?
A) 20
B) 28
C) 14
D) 7
6.  Hillary went to a store and spent half of her money plus $8 more. She went to a second store and spent half of her remaining money plus $8 more. She then had $8 left. How many dollars did she have when she went to the first store?
7.  Express the following sum as a simple fraction in lowest terms:
1
1 × 2
  + 
1
2 × 3
  + 
1
3 × 4
  + 
1
4 × 5
  + ... + 
1
40 × 41
  + 
1
41 × 42
 .
 
8.  In a math countdown contest with 72 questions, each question can only be answered by one player whether the player answers it correctly or not. 12 points were given for each correct answer and 6 points were deducted for each incorrect ansewer. Emily is always able to answer two questions correctly out of every three questions. How many questions will she need to answer in order to make sure that she wins the countdown contest?
9.  A ship can travel 33 km/h (kilometers per hour) with the current in a river, and 29 km/h against the current.
What is the speed of the ship in still water? km/h.
What is the speed of the current in the river? km/h.
10.  Students A, B, C, and D played each other in a chess tournament. Every game ended with one beating the other. Student A beat D. Students A, B, and C won the same number of game(s). How many game(s) did student C win?
11.  Which of the following is larger than
1
7
  ?
A) 0.04
B)
1110
7777
 
C)
6!
7!
 
D)
49
350
 
E) 0.24
12.  5 notebooks and 6 pencils cost $11.71, while 5 pencils and 6 notebooks cost $11.94. What is the cost of one notebook and one pencil?
A) $1.76
B) $2.05
C) $2.15
D) $1.91
E) $2.60
13.  A train needs 138 seconds to cross (from entering to completely exiting the bridge) a 1600-meter long bridge. At the same speed, it needs 141 seconds to cross a 1648-meter long tunnel. What is the length of the train in meters?
14.  Jay sells candy bars at a tailgate party to raise money for his school sports club. He bought them at 9 for $2, and sold them at 4 for $2. How many candy bars must be sold in order to raise $50?
A) 186
B) 183
C) 180
D) 181
E) 188
15.  The integers 1 through 6 appear on the six faces of a cube, one on each face. If three such cubes are rolled, what is the probability that the sum of the numbers on the top faces is 5?
A)
5
216
 
B)
1
54
 
C)
1
36
 
D)
1
6
 
E)
1
5
 



By click the below Submit button, answers are finalized.